JUNIOR Reps

REDLANDS HOCKEY IS COMMITTED TO PROVIDING REPRESENTATIVE HOCKEY OPPORTUNITIES TO OUR JUNIOR PLAYERS.

RHA aims to provide our representative players with fellowship skills and encourage sportsmanship and commitment, whilst also enhancing the enjoyment and skill development of these young hockey players.

By participating, the players will learn invaluable hockey skills and increase their own expertise greatly by playing many different associations across the state. They will build lasting friendships with other team mates and get to travel to places they may never have been before.

Under 13s

U13's - 5th to 8th JULY (travel day 4th July)

Boy's held at TOWNSVILLE

Girl's held at GYMPIE

Training will be held twice a week - fitness training during the week and skills/training on Sundays.


ARE YOU INTERESTED???

Please contact Anne Swann at reps@redlandshockey.com.au or phone on 0414261510   


Event Date

Nominations Open JANUARY 2020

Nominations Close * 24th April 2020

Selectors to identify

potential players 14th, 21st, 28th March , 18th April

Selection Trials #1 25th April (or 26th if we have large numbers)

Trial #2 2nd May (or 3rd if we have large numbers)

Squads Announced and

uniform fittings 9th May 2020

Teams Announced 20th May

Southern Cross Carnival 17th May IPSWICH

Coulter Shield 17th May TOOWOOMBA

Training 1

Sunday, 17 May 2020

Training 2 Sunday, 24 May 2020

Training 3 Sunday, 31 May 2020

Training 4 Sunday, 7 June 20120

Training 5 Sunday, 14 June 2020

Training 6 Sunday, 21 June 2020

Training 7 Sunday, 28 June 2020

State Championship Day 1 Sunday, 5th July 2020

State Championship Day 2 Monday, 6th July 2020

State Championship Day 3 Tuesday, 7th July 2020

State Championship Day 4 Wednesday, 8th July 2020  

top

Under 15s

U15's - 20th to 23rd SEPTEMBER (travel day 19th September)

Boy's held at BUNDABERG

Girl's held at GOLD COAST

Training will be held twice a week - fitness training during the week and skills/team training on Sundays.

ARE YOU INTERESTED???

Please contact Anne Swann at reps@redlandshockey.com.au or phone on 0414261510   


Event Date

Nominations Open JANUARY 2020

Nominations Close * 10TH July 2020

Selectors to identify potential

players 13th, 20th, 27th June, 11th July

Selection Trials #1 18th July (or 19th if we have large numbers)

Selection Trials #2 25th July (or 26th if we have large numbers)

Squad Announced & Uniform

Fittings 1st August 2020

Teams Announced 12th August 2020

Southern Cross Carnival 9th August SUNSHINE COAST

Coulter Shield 9th August WARWICK

Training 1 Sunday, 2 August 2020

Training 2 Sunday 9 August 2020

Training 3 Sunday, 16 August 2020

Training 4 Sunday, 23 August 2020

Training 5 Sunday, 30 August 2020

Training 6 Sunday, 6 September 2020

Training 7 Sunday, 13 September 2020

State Championship Day 1 Sunday, 20 September 2020

State Championship Day 2 Monday, 21 September 2020

State Championship Day 3 Tuesday, 22 September 2020

State Championship Day 4 Wednesday, 23 September 2020  

top

Under 18s

U18's - 28th JUNE to 30th JUNE (travel day 27th June)

Girl's held at BRISBANE

Boy's held at ROCKHAMPTON


ARE YOU INTERESTED???

Please contact Anne Swann at reps@redlandshockey.com.au or phone on 0414261510

Event Date

Nominations Open JANUARY 2020

Nominations Close * 17th April 2020

Selectors to identify

potential players 14th, 21st, 28th March , 18th April

Selection Trial #1 25th April 2020

Squad announced and

uniforms fitted 2nd May 2020

Southern Cross Carnival 10th May TWEED HEADS

Coulter Shield N/A

Teams Announced 13th May 2020

Training 1 Sunday, 10 May 2020

Training 2 Sunday, 17 May 2020 - Turf

Training 3 Sunday, 24 May 2020 - Turf

Training 4 Sunday, 31 May 2020- Turf

Training 5 Sunday, 7 June 2019 - TURF

Training 6 Sunday, 14 June 2020 - Turf

Training 7 Sunday, 21 June 2020- Turf

State Championship Day 1 Sunday, 28 June 2020

State Championship Day 2 Monday, 29 June 2020

State Championship Day 3 Tuesday, 30 June 2020  

top
Upcoming
Round 8 - Henry Ziegenfusz Park.
School Cluster Day
Co-ordinator - Arthur Hanley - Ormiston State School
Round 9 - Henry Ziegenfusz Park.
Round 10 - Henry Ziegenfusz Park.
Round 11 - Henry Ziegenfusz Park.
Entire Calendar...
Platinum SponsorGold SponsorsSilver Sponsors